پنج شنبه ٠٩ بهمن ١٣٩٩ اردو
 
صفحه اصلی|ايران|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
دانشگاه پیشاور
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
عنوان : زندگی نامه رحمان بابا
ارسالی : خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در پيشاور پاكستان
:

عبدالرحمان شاعر معروف زبان پشتو در قریه ای بنام بهادرکلی (روستای بهادر)  6 کیلومتری شهر پیشاور به دنیا آمد . همانند حافظ شیرازی در تاریخ تولد او اطلاعات کافی در دست نیست . اما نزدیک ترین حدس به زمان تولد واقعی او سال 1042 هجری قمری است . با اینکه خوشحال خان و عبدالرحمان دو شاعر نامدار زبان پشتو اند ولی کلام عبدالرحمان مقبولیت عام یافته و افراد بی سواد نیز به کلام وی علاقه داشته و به عنوان ضرب المثل به کار می برند .

رحمان بابا اساساً شاعری غزل سرا ست اگر چه در شعر وی کلمات فارسی زیاد به کار برده شده است ولی مزج زبانی در کلام وی احساس نمی شود. زبان رحمان مانند حافظ سلیس و روان است و احساسات لطیف خود را به نحو احسن بیان نموده است . شعر او در عین فنی و هنرمندانه بودن ساده و همه کس فهم است . به همین علت است که غزل رحمان در ادبیات پشتو مقامی بس والا دارد .

علاقه وافر رحمان بابا به شعر فارسی از شعر ذیل پیداست در این شعر فقط"هـ " اردو است که معنی اش " است " می باشد .

به کوی تو گفتم که مسکن کنم                    ولی کی مرا این دراجات هـ

خم زلف تو گوشه ابروان                               دلم را عجائب مقامات هـ

مکن پیش من وصف خورشید و ماه             که از حسنت این کم علامات هـ

همی دادی دشنام و گالی ( فحش ) مرا        به سویم همین از تو سوغات هـ

نگاهت نه امروز خونم بریخت                      که این سفله بدخوی و بد ذات هـ

ز آغوش رحمن مرد به رقیب                       که این سفله بدخوی و بد ذات هـ

در سال رحلت رحمان بابا نیز اختلاف است ولی بعضی سال رحلت اورا 1118 ه.ق نگاشته اند.

بازگشایی مزار رحمن بابا:

پیشاور - بازدیدکنندگان پس از افزون بر سه سال که قادر به بازدید از مقبره عبدالرحمان بابا شاعر صوفی پشتون (که عمدتا به نام رحمان بابا شناخته می شود) و ادای احترام به او نبودند، اکنون که بازسازی مقبره او کامل شده است، شروع به بازدید از این مقبره کرده اند.

·                      

مریدان در روز 10 نوامبر در مقبره بازسازی شده رحمان بابا در حومه پیشاور ادای احترام می کنند. این مقبره که در مارس 2009 بمب گذاری شد، در اوایل ماه نوامبر به روی بازدیدکنندگان بازگشایی شد. [جاوید خان]

مقالات مرتبط

·                     بی حرمتی ستیزه جویان به مزارها در سرتاسر پاکستان

·                     ستیزه جویان پاکستانی ظرف 5 سال 37 مقبره را هدف قرار داده اند

·                     افزایش امنیت مقبره ها در پاکستان

ستیزه جویان در یکی از نخستین حملاتشان به مقبره های مقدس در مارس 2009 مقبره وی را بمب گذاری کردند و باعث شدند که این مقبره تعطیل شود تا تعمیرات انجام شوند.

امیر حیدر هوتی، وزیر اعلی خیبر پختون خوا، روز 30 سپتامبر این مقبره جدید 39 میلیون روپیه ای (406,000 دلاری) را افتتاح کرد و به شنوندگان یادآوری کرد که شعر رحمان بابا پیام صلح و شکیبایی را منتشر کرد.

وی گفت: «مکان های مقدس توسط ستیزه جویان در خیبر پختون خوا هدف قرار گرفته اند که این ثابت می کند این عناصر فاقد هر گونه ایدئولوژی هستند

آسیای میانه آنلاین اندکی پس از بازگشایی این مقبره، از آن بازدید کرد و مشاهده نمود که ده ها کودک در حال قرائت و یادگیری قرآن کریم از پیشنماز مسجد هستند، یک پسر کوچک کتاب های مذهبی و مجموعه ای از اشعار رحمان بابا را می فروشد و شماری از جانبازان از جمله چندین زن و کودک، داخل مقبره نماز و دعا می خوانند.

حملات به مقبره ها موجب ارعاب مومنان نمی شود

آنها به آسیای میانه آنلاین گفتند که حملات به مقبره ها، مریدان را از آمدن نمی ترساند.

فیاض خواجه، یکی از ساکنان ناحیه چیترال از خیبر پختون خوا که بطور مرتب از این مقبره بازدید می کند، به آسیای میانه آنلاین گفت: «من در اینجا نماز می خوانم و به این رهبر محترم به خاطر نقشش در جامعه ادای احترام می کنم. در اینجا هیچ چیز غیراسلامی وجود ندارد

وی توضیح داد: «بازدید از مقبره رحمان بابا درست مانند زیارت قبور اعضای خانواده و بزرگان است.» او افزود که این امر به او یک حس آرامش و رضایت می بخشد. او گفت: «به هر حال، بابا یک رهبر معنوی برای همه پشتون ها است

رحمان بابا در سال 1653 در بهادر کلای در حومه پیشاور متولد شد و در سال 1711 در نزدیک روستای هزارخوانی در جاده کمربندی به خاک سپرده شد.

عاشقان شعرهای وی، در هر جای دنیا که پشتو صحبت و فهمیده می شود، این اشعار را می خوانند.

این حمله، مریدان را رنجاند

ستیزه جویان مخالف صوفی گری چندین بار در سال های 2008 و 2009 پیش از کارگذاشتن پنج بمب درون این مقبره و یک بمب درون ضریع که خساراتی جدی را باعث شد، تهدید به حمله به این مقبره کرده بودند. مهندسان این ساختمان را برای بازدیدکنندگان بسیار خطرناک خوانده بودند و آنرا تخریب کردند تا یک بنای جدید و قویتر را بسازند.

بی حرمتی به این مقبره بسیاری از مریدان این شاعر و قدیس را شوکه کرد و آزرد. آنها پس از آگاهی از بمب گذاری، به محل مقبره شتافتند.

دکتر شوکت علی که بطور مرتب از این مقبره بازدید می کند، به آسیای میانه آنلاین گفت: «بسیاری با رویت تخریب مقبره عزیزترین پشتون زاری می کردند و اشک می ریختند

عموم مردم و مسئولان بطور مشابه ستیزه جویان را برای حمله به مقبره رحمان بابا و سایر حملات در سرتاسر کشور سرزنش کردند.

میان افتخار حسین وزیر اطلاعرسانی خیبر پختون خوا گفت: «کسانی که به مقبره رهبرانی چون رحمان بابا، اجمل خطاک بابا، کاکا صاحب، حمزه بابا و سایرین حمله می کنند، سزاوار آن نیستند که مسلمان یا حتی انسان نامیده شوند» و افزود که آنها دین ندارند و به دنبال بی ثبات سازی کشور هستند. او اضافه کرد که دولت بی کار نخواهد نشست تا این امر رخ دهد.

یک مقبره از نو ساخته و محافظت شده

قاضی لایق، مدیر کل اداره توسعه پیشاور، به آسیای میانه آنلاین گفت: «سازه جدید مقبره قویتر از سازه قبلی است

او گفت که حتی بمب گذاری هم خسارت اندکی به مقبره جدید وارد می کند.

جدا از تزئین هنری و سنتی مقبره با کاشی، شیشه و سنگ، اشعاری از رحمان بابا بر روی آن حک شده اند. خدمه ساختمانی سنگ ها برای ساخت مقبره را بطور ویژه از مولتان آوردند. دولت فدرال سرمایه این پروژه را تامین کرد.

این مجتمع یادبود شامل مقبره رحمان بابا، یک کتابخانه، یک سالن کنفرانس و یک کافه است.

در چند ماه گذشته، مسئولان جزئیات تدابیر امنیتی مقبره را تقریبا دو برابر کرده اند. ده مامور پلیس مسلح به اسلحه های اتوماتیک بصورت بیست و چهار ساعته از مقبره محافظت می کنند تا هر گونه حمله جدیدی را خنثی کنند. یک یا دو مامور پلیس بازدیدکنندگانی که به دروازه اصلی می رسند را تحت نظر دارند، در حالی که سایرین در مقبره، کتابخانه، سالن کنفرانس و کافه گشتزنی می کنند.

حملات تازه به مقبره ها

ستیزه جویان در طی چند ماه گذشته حملات به مقبره ها را افزایش داده اند.

یک بمب گذاری در روز 22 ژوئن در مقبره پینزا پیران در 2 کیلومتری مقبره رحمان بابا منجر به مرگ پنج تن و زخمی شدن چند تن دیگر گشت.

یک بمب گذاری در مقبره کاکا صاحب در نوشهره در دومین روز عید قربان در هفته آخر اکتبر، منجر به مرگ چهار تن و زخمی شدن چندین تن دیگر شد.

در هفته نخست ماه نوامبر یک بمب در مقبره پهاندو بابا در پیشاور منفجر شد بدون آنکه منجر به تلفات، جراحات یا خسارت قابل توجهی گردد. بطور مشابه، پلیس در همان هفته نخست ماه نوامبر یک بمب دیگر کار گذاشته شده در مقبره میان عمر بابا در این مرکز استان را پیش از آنکه منفجر شود، خنثی کرد.

در سال های اخیر تروریست ها مقبره های بزرگان محترمی مانند اجمل خطاک، بهادر بابا و آخوند پنجو بابا در نوشهره، حمزه شینواری بابا در منطقه خیبر، حمید بابا، عبدالشکور بابا و بسیاری دیگر در پیشاور را بمب گذاری کرده اند و مریدان را از فرصت زیارت آنها محروم ساخته اند.

آنها همچنین در چند سال گذشته به شماری از مقبره ها در پنجاب، سند و نواحی قبیله نشین فدرال حمله کرده اند.

رحمان بابا در یکی از ابیاتش به زبان پشتو هشدار می دهد: «چو پیکان بیاندازی به سوی دیگران، بدان که همان پیکان باز آید و به تو اصابت خواهد کرد


 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Education in Iran

اردو

pashto site

وزارت میراث فرهنگی گردشگری

اسلامیکا

بنیاد ایرانشناسی

دانشگاہ ادیان و مذاہب

ایالت خیبرپختونخوا در یک نگاہ

پشاور در آئینہ تاریخ

شاعران زبان فارسی

  jjamia farsi amozan saadi

بنیاد سعدی

اوقات شرعی

ایرانیان خارج از کشور

مقالات انصاریان

دانشگاہ زھرا(س)

کتابخانہ ھا

پايگاه اطلاع رساني رهبر معظم

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

IRNA

ریاست جمهوری اسلامی ایران

نسخ خطی فارسی

سازمان ايرانگردي و جهانگردي

خبرگزاري مهر

واحد مرکز خبري اي آر اي بي

امام رضا (ع)

فارسی آئن لائن

پرتال های نمایندگی های فرهنگی

مرکز سازماندهی نشر و معارف اسلامی و علوم انسانی

موسسه انتشارات الهدی

بنیاد اندیشه

عید نوروز

مجمع جهانی صلح اسلامی

حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت

حافظ شناسی

فیلم ایرانی

کانال تلویزیون پاکستان

روزنامه های پاکستان
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1510
Visitorsofday : 144
Visitorsofpage : 485266
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.3437

صفحه اصلی|ايران|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت