پنج شنبه ١٠ مهر ١٣٩٩ اردو
 
صفحه اصلی|ايران|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
دانشگاه پیشاور
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

ناکامی آمریکا در طبس و رسوایی بزرگ در جهان

 

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان ‌جنوبی گفت: ساخت موزه صحرای طبس محل واقعه پنجم اردیبهشت و شکست حمله نظامی آمریکا، به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس واگذار شده است که به روند کارها سرعت خواهد بخشید.

سرهنگ پاسدار غلامرضا فلاحی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۲۳ اسفند ۸۸ ساخت موزه بین‌المللی استکبارستیزی در صحرای طبس به تصویب مقام معظم رهبری رسید و  در این موزه تلاش شده از دستاوردهای همه نهضت‌های آزادی‌بخش و فرهنگ مقاومت و ادبیات پایداری سایر ملل برای توسعه فرهنگ ایثار و شهادت و استقامت در برابر استکبار جهانی استفاده شود.

وی واقعه پنجم اردیبهشت ۵۹ در طبس را از وقایع عبرت آموز تاریخ عنوان کرد و گفت: طرح ساخت یک موزه در محل حادثه و یک مجتمع رفاهی در نزدیکی مسجد شکر از مدت‌ها قبل مد نظر بوده است.

وی با اشاره به ساخت مسجد شکر در صحرای طبس بیان کرد: این مسجد زمانی که شهرستان طبس جزو استان یزد بود، ساخته شد و اکنون با همکاری آستان قدس رضوی یک مجتمع بین راهی در محل این مسجد ساخته خواهد شد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی گفت: مابقی بخش‌های موزه صحرای طبس از جمله مجموعه تالار، مرکز نگهداری اسناد و سایر بخش‌ها تاکنون حدود ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که ساخت آن از نیمه دوم سال گذشته در تعهد موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قرار گرفت و به روند کارها سرعت خواهد بخشید. ‌

وی افزود: همچنین سال گذشته ۱۰۰ میلیون تومان از سوی استاندار خراسان ‌جنوبی برای محوطه‌سازی و بهبود وضعیت سرویس‌های بهداشتی در صحرای طبس اختصاص یافت.

سرهنگ فلاحی گفت: تاکنون چهار میلیارد تومان برای ساخت موزه صحرای طبس هزینه و بسیاری از اسناد مانند لاشه‌های هواپیما از تهران به طبس منتقل شده است.

وی اظهار داشت: سایر اسناد مانند عکس‌ها و روزنامه‌های باقیمانده از آن ایام و مصاحبه‌های انجام شده پس از واقعه طبس جمع‌آوری شده که پس از اتمام ساخت موزه در تالاری به نام اسناد در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته می‌شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان ‌جنوبی ادامه داد: کتابی با عنوان تاریخ شفاهی واقعه صحرای طبس در حال تدوین است و ساخت ۲ نرم‌افزار مستند واقعه طبس و نرم‌افزار بازدید مجازی از محل حادثه از جمله اقدامات