چهارشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٩ اردو
 
صفحه اصلی|ايران|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
دانشگاه پیشاور
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

جشن نوروز در بلتستان

در یکی از مناطق شمالی پاکستان (بلتستان) نیز همانند  کشورهای ایران، افغنانستان و آسیای میانه نوروز را مورخ 21 مارس جشن می گیرد.

 بر اساس تقویم ایرانی  این روز نخستین روز سال یعنی یکم فروردین می باشد که دارای اهمیت فرهنگی و مذهبی نیز می باشد.در کشورهایی که این جشن برگزار می شود بسیاری از روایات تاریخی را به آن منسوب می کنند.

برگزاری جشن نوروز در منطقه بلتستان پاکستان دارای پیشینه تاریخی است و بر اساس برخی از روایات  این مردم از دورانی که مذهب زرتشت در این سرزمین رایج بود به همین دلیل این روز در منطقه بلتستانی از لحاظ مذهبی و فرهنگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نوروز با دعاهای ویژه آغاز می شود و پس از آن نوجوانان و بچه ها با پوشیدن لباس نو برای تبریک نوروز به خانه های خویشاوندان و همسایگان می روند.در قدیم مردم منطقه قبل از همه نوروز را به " راجه" یعنی حاکم منطقه تبریک می گفتند ولی اکنون این سنت از بین رفته است ولی باز هم اهالی محل در روز نوروز نخست به  خانه بالاترین و پرنفوذ ترین شخصیت محله رفته و به آن تبریک می گویند.

نوروز برای بچه ها نیز یک روز خوش محسوب می گردد .بچه در شب نوروز بر روی تخم مرغ های  آب پز شده با رنگ های متنوع نقاشی کشیده و تزیین می کنند و صبح هنگامی که برای تبریک به خانه های همسایه می روند این تخم مرغ های تزیین شده را با خود می برند و خویشاوندان نیز تخم مرغ های تزیین شده را به آنها به صورت عیدی اهدا می کنند.

یکی دیگر از سنت ها بازی مورد علاقه  کودکان و نوجوانان در منطقه بلتستان ویژه نوروز" تخم مرغ بازی ( جنگ تخم مرغ ها)" است که آنها برای این بازی چندین ماه قبل از نوروز خود را آماده می کنند.برای این بازی کودکان و نوجوانان در تلاش هستند تخم مرغ  خود رابا پوسته ضخیم  بسازند و  با روش های مصنوعی تخم مرغ های را سفت و سخت سازند و بدین منظور تخم مرغ ها را چندین هفته در کنار اجاق می گذارند . ابتدا یک سوارخ باریکی بر پوسته تخم مرغ ایجاد نموده و زرده آن را جدا می سازند و سپس در تخم مرغ چیزی که قابل انجماد است می ریزند.

تخم مرغ ها تنها در بازی های نوروزی استفاده نمی شوند بلکه زینت سفره نوروزی نیز هستند. مردم منطقه  در روز عید  در خانه  سفره را پر از غذا هایی متنوع  پاکستانی ، چینی  و محلی همانند اذوق،زدرچونگ ، کلوچه، کیسر، پراپو، بله و... را می کنند .

در گذشته راجه ها (حاکم منطقه) در قصر خود  یکی روز قبل از فرا رسیدن نوروز با نواختن ساز(فسوس حریب)  به استقبال نوروز و روز بعد  با ساز (سکیل حریب) مخصوص  وداعی نوروز را می نواخت ولی اکنون این سنت نیز کم رنگ شده است.

سپس هنگام ظهر تیم شاهی چوگان به میدان می آمده و مسابقه ای را آغاز می نمودند. بازیکنان چوگان قبل از شروع بازی در قصر راجه (حاکم) جمع می شوند و حاکم بر اسب خود سوار شده و در  جلو همه اسب سواران از قصر خود به سوی میدان حرکت می کند . در این گروه اسب سواران که اغلب شخصیت های برجسته منطقه و شیفته گان بازی چوگان هستند با ساز و موسیقی به میدان چوگان می آیند.پس از رسیدن به میدان با سنت ویژه ای  به دودسته تقسیم می شود.

قبل از شروع بازی یک گوسفند را ذبح می کنند و سپس یک نفر سر گوسفند را با یک طناب بسته و  در میدان دور می زند و همزمان با آن نوازندگان ساز ویژه ای را می نوازند.طبق سنت قبل از شروع بازی چوگان ، بازی پرتاب نیزه نیز اجرا می شود و هر کس در این بازی برنده شود مسئولیت پذیرایی نوازنده گان را بر عهده می گیرد.

واژه پولو (چوگان) یک واژه بلتی به معنای چیز گرد و یا توپ است به همین دلیل است که گفته می شود بازی چوگان از منطقه بلتستان آغاز شده است. بازی چوگانی که در این جا به صورت بازی  " آزاد"  یعنی فاقد هر گونه خطا برگزار می شود و با هر گل  زده شده زمین تیم عوض می شود.بازیکن تیمی که گل زده است توپ را بدست گرفته و با سمت دروازه تیم مخالف اسب دوانی می کند و هنگامی  او به وسط میدان رسید توپ را به هوا پرتاب کرده و با  دسته چوب چوگان به توپ ضربه می زند که در زبان محلی به آن " دفوق" می گویند بعضی از بازکنان ماهر با  یک دوفق به تیم حریف گل  می زنند.

جدابیت مسابقه زمانی بیشتر می شود که بازیکنی توپ را که در هوا است بگیرد سپس وی دسته چوب چوگان  را رها می کند و با توپ به سرعت به سوی دروازه تیم مخالف می رود. تیم مخالف در مقابل گل خود دفاع می کند و یارانش برای رسیدن به گل به او کمک می کنند و به نظر می رسد این یک جنگ دوبدو است  تماشاچیان طوری با صداهای بلند تیم را تشویق می کنند که گوش هیچ صدای دیگری را نمی تواند بشنود.بازیکنان هر دو تیم  با حمله با یکدیگر سعی دارند توپ را از دست حریف خود بگیرند ولی کسی که توپ را در دست دارد به هر نحوی به سوی دروازه تیم مخالف می رود و گل می زند در این بازی پیراهن بسیاری از بازیکنان پاره شده و حتی بعضی از اسب ها نیز زخمی می شوند.

در قدیم در  بلتستان زمان محدودی برای بازی چوگان وجود نداشت و تیمی که اول گل بزند برنده می شد که به زبان محلی به آن "رگوسنگ" می گویند. ولی  اکنون با گذشت زمان با توجه به اینکه تغییراتی در شرایط بازی رخ داده است زمان معینی برای بازی در نظر گرفته می شود.

پس از پایان بازی گروه اسب سواران به سرکردگی راجه (حاکم) به قصر بر می گردد و در آنجا  از بازیکنان با چای نمکی پذیرایی می شود . در طول بازی سازی های مختلف نواخته می شوند.

سازی که در پایان بازی نواخته می شود نوید شادی برای تیم برنده و سرود طنز را برای بازنده در بر دارد.

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Education in Iran

اردو

pashto site

وزارت میراث فرهنگی گردشگری

اسلامیکا

بنیاد ایرانشناسی

دانشگاہ ادیان و مذاہب

ایالت خیبرپختونخوا در یک نگاہ

پشاور در آئینہ تاریخ

شاعران زبان فارسی

  jjamia farsi amozan saadi

بنیاد سعدی

اوقات شرعی

ایرانیان خارج از کشور

مقالات انصاریان

دانشگاہ زھرا(س)

کتابخانہ ھا

پايگاه اطلاع رساني رهبر معظم

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

IRNA

ریاست جمهوری اسلامی ایران

نسخ خطی فارسی

سازمان ايرانگردي و جهانگردي

خبرگزاري مهر

واحد مرکز خبري اي آر اي بي

امام رضا (ع)

فارسی آئن لائن

پرتال های نمایندگی های فرهنگی

مرکز سازماندهی نشر و معارف اسلامی و علوم انسانی

موسسه انتشارات الهدی

بنیاد اندیشه

عید نوروز

مجمع جهانی صلح اسلامی

حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت

حافظ شناسی

فیلم ایرانی

کانال تلویزیون پاکستان

روزنامه های پاکستان
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1325
Visitorsofday : 281
Visitorsofpage : 483599
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.0313

صفحه اصلی|ايران|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت