پنج شنبه ٠١ آبان ١٣٩٩ اردو
 
صفحه اصلی|ايران|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
آرامگاه فردوسی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

عید سعید غدیر

برگزاری وبینار با عنوان" غدیر نماد وحدت مسلمین"

 

به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در پیشاور با مشارکت شاخه بانوان منهاج القرآن وبیناری با موضوع " غدیر نماد وحدت مسلمین" به مناسبت عید سعید غدیر برگزار گردید.

       این برنامه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله قرآن مجید و ذکر اشعاری در مدح پیامبر گرامی اسلام (ص) و نحت خوانی در شان و منزلت حضرت علی علیه السلام مقام ولایت و امامت ایشان آغاز گردید .

       دکتر کنیز فاطمه، رییس اسبق دانشکده اقتصاد دانشگاه پیشاور: پس از حمد و ثنای پروردگار دو عالم با ذکر اسمای حسنی الهی و توسل به آن از درگاه خالق ارض و سما بر نعمت عظمای ولایت امیرمومنان(ع) تشکر و امتنان نموده سپس عید غدیر و اعلام ولایت و امامت حضرت علی (ع) را به تمام مسلمین و مومنین تبریک و تهنیت عرض نمود .

       وی در مقاله ارایه شده خود با استناد به خطبه نبی مکرم اسلام (ص) در مکان غدیر خم در جمع هزاران نفر از اصحاب و حجاج بیت الله الحرام ایمان به ولایت مولای متقیان را نمایانگر تفکر و تمدن اسلامی دانست.

       دکتر کنیز فاطمه گفت: با استناد به کلام الهی در قرآن کریم در آیه "یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته والله یعصمک من الناس" ، خداوند رسول خدا را مامور به ابلاغ این پیام مهم الهی نموده و بدین ترتیب تمام تبلیغ رسالت با سلسله امامت و ولایت گره خورد .

       دکتر کنیز فاطمه در ادامه افزود: از آغاز نبوت حضرت آدم (ع) تا پایان ماموریت الهی خاتم النبیین،پس ازنبوت، سلسله امامت آغاز گردیده و این ولایت از غدیر خم با فرمان پیامبر اسلام "من کنت مولاه فهذا علی مولاه" و  امامت حضرت علی (ع) آغاز و تا ظهور امام مهدی (عج)  ادامه خواهد یافت و سلسله رسالت و امامت تکمیل کننده تمدن عظیم بشری خواهد شد.

       وی با استناد به آیه "اکمال الدین" ایمان به توحید، رسالت و اعتقاد به امامت را تکمیل کننده دین اسلام دانسته و اعلام ولایت و امامت مولا علی (ع) را موجب یاس و نا امیدی کفار و مشرکین بیان داشت.

       وی خاطر نشان کرد: اعتقاد و ایمان به خدا، نبوت و امامت تنها به بیان زبانی نبوده و بایستی مطابق آیات قرآن کریم همراه ایمان، عمل صالح را نیز در زندگی خود داشته باشیم تا مصداق آیه "والذین آمنوا و عملوالصالحات" باشیم .

        دکترکنیز فاطمه در پایان سخنان خود سر لوحه قرار دادن آیه "واعتصموا بحبل الله جمیعا ولاتفرقوا"را موجب اخوت و وحدت مومنان همچنین تقویت اسلام و مسلمین دانست.

       روبینه معین، رییس شاخه بانوان نهضت منهاج القرآن: در مقاله ارایه شده خود با تاکید بر واقعه غدیر به عنوان یکی از مهم‌ترین وقایع تاریخ اسلام اظهار داشت: پیامبر گرامی اسلام(ص) هنگام بازگشت از حجه الوداع در ۱۸ ذی‌الحجه سال دهم قمری در غدیر خم، درحضور مسلمانان، حجاج و بزرگان صحابه، حضرت علی(ع) را جانشین خود معرفی کرده و حاضرین را به بیعت امام علی (ع) دعوت نمودند.

       وی ضمن اشاره به آیه تبلیغ، مبنی بر تکمیل رسالت پیامبر اسلام در خصوص ولایت حضرت علی (ع) اظهار داشت: پس از واقعه غدیر با نزول آیه اکمل خداوند فرمود: " امروز دین شما را کامل، نعمت خود را بر شما تمام کرده و دین اسلام را برای شما پسندیده ام".

       روبینه معین در ادامه افزود : پیامبرگرامی (ص) پس از ادای نماز ظهر، در خطبه‌ مشهور غدیر فرمود: "حمد و ستایش مخصوص خداوند بوده و از او یاری خواسته و به او ایمان داریم و از شر نفس‌ و زشتی‌ کردار به او پناه می‌بریم؛ خداوند مرا خبر داد که من به زودی (به سوی او) فرا خوانده می‌شوم و (دعوت او را) اجابت خواهم نمود؛ من پیش از شما در کنار حوض کوثرحاضر و سپس شما در آن مکان بر من وارد می‌گردید، پس بنگرید که پس از من چگونه درباره ثقلین رفتار می‌کنید؛ ثقل اکبر کتاب خداست و ثقل دیگر، عترت من است."

سپس رسول خدا(ص)، دست حضرت علی(ع) را بلند نموده و خطاب به مردم فرمود: "ای مردم، آیا من از خود شما، به ولایت (سرپرستی) شما سزاوار‌تر نیستم؟ مردم پاسخ دادند: آری،‌ ای رسول خدا. حضرت فرمود: خداوند

ولی من است و من ولی مؤمنین‌ هستم و من به ولایت (سرپرستی) شما سزاوارترم؛ پس هر کس که من مولای اویم، علی نیز مولای اوست".

       رسول خدا(ص) این جمله را سه بار تکرار کرده و فرمود:" خداوندا، دوست بدار و سرپرستی کن هرآن کس را که، علی را دوست دارد و او را مولای خود می داند و دشمن بدار هر کسی را که او را دشمن می‌دارد و یاری نما هر کسی را که او را یاری می نماید و به حال خود رها کن هر کس را که او را وا می‌گذارد." سپس خطاب به مردم فرمود: "حاضران این پیام را به غایبان برسانند."

       وی خاطرنشان کرد: هنوز جمعیت متفرق نشده بودند که دوباره جبرئیل از جانب خداوند، آیه مشهور اکمل سوره مائده "الْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکمُ الْإِسْلامَ دیناً" را بر پیامبر نازل نمود.

       وی در پایان گفت: در این هنگام، از جمله کسانی که پیش از مردم و سایر صحابه، به امام علی(ع) تهنیت گفتند، خلیفه اول و دوم بودند. خلیفه دوم پیوسته خطاب به امیر مؤمنان(ع) می‌گفت: بر تو گوارا باد‌! ای پسر ابوطالب! ، تو مولای من و مولای هر مرد و زن با ایمان هستی.

       دکتر فضل عظیم نویسنده، ادیب، شاعر اهل تسنن و عاشق اهل بیت ضمن تشکر از رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران و همچنین همه شرکت کنندگان و سخنرانان در ویبنار، در سخنان خود با تاکید بر واقعه غدیر به عنوان نماد وحدت بین مسلمانان اهل تشیع و  تسنن گفت:" عشق و مجبت به اهل بیت و حضرت علی (ع) عشق به حضرت محمد (ص) و خداوند می باشد.

       وی افزود پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم با صراحت فرموده" عداوت با علی (ع) عداوت با من و خداوند بوده و دوستی با علی (ع)، دوستی با من و خداوند، می باشد". بنابر این از ویژگی های مسلمان واقعی، دوستی با حضرت علی (ع) و اهلِ بیت (علیهم السلام) می باشد".

       دکتر فضل عظیم در ادامه سخنان خود گفت: " پس از حدیث صریح و قاطع حضرت پیامبر (ص) درباره ولایت حضرت علی (ع)، عمر فاروق هیچگاه حضرت علی (ع) را با نام خطاب نکرده و هنگام گفتگو با آن حضرت، از جمله " ای مولای من" استفاده می نمود.

       وی با اشاره به شعر خوانی خود در محفل شعرا به مناسبت روز عاشورا در ماه محرم الحرام و پخش زنده تلویزیونی، پس از سرودن اشعار درباره اهل بیت در پاسخ به یکی از حاضرین که " نکند فضل عظیم با این اشعار سروده خود شیعه شده باشد" به زبان شعری خود چنین پاسخ داد:

که  وی  کـــفر  محبت  د  اهلِ بیتو        ما ته ووایئی کافر زۀ یی مجنون یم

حق به وایم که په سر باندی د دار وی       زۀ په دین محمدی یمه  پختون یم

ترجمه فارسی:

       اگر محبت به اهل بیت کفر باشد، مرا کافر بدانید؛ زیرا من در عشق به آنان مجنون هستم

       حرف حق را بر سر دار هم خواهم زد، زیرا معتقد به دین محمد و پشتون هستم.

       دکتر فضل عظیم در پایان سخنان خود با قرائت اشعار سروده خود به زبان پشتو  عشق و اردت خود را به اهل بیت پیامبر اسلام ابراز نمود.

شعر پشتو: 

کاش چی زۀ سپی د اهلِ بیتو د کوچه وی چرته         چی غلیمان می ورله سم سم خرړولی خو وی

ترجمه فارسی:

       ای کاش من سگ کوچه اهل بیت بودم که دشمنان آنان را از پا در می آوردم و تکه تکه می کردم.

      

 


١٠:٢٠ - پنج شنبه ٦ شهريور ١٣٩٩    /    شماره : ٧٥٦٠٣١    /    تعداد نمایش : ٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Education in Iran

اردو

pashto site

وزارت میراث فرهنگی گردشگری

اسلامیکا

بنیاد ایرانشناسی

دانشگاہ ادیان و مذاہب

ایالت خیبرپختونخوا در یک نگاہ

پشاور در آئینہ تاریخ

شاعران زبان فارسی

  jjamia farsi amozan saadi

بنیاد سعدی

اوقات شرعی

ایرانیان خارج از کشور

مقالات انصاریان

دانشگاہ زھرا(س)

کتابخانہ ھا

پايگاه اطلاع رساني رهبر معظم

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

IRNA

ریاست جمهوری اسلامی ایران

نسخ خطی فارسی

سازمان ايرانگردي و جهانگردي

خبرگزاري مهر

واحد مرکز خبري اي آر اي بي

امام رضا (ع)

فارسی آئن لائن

پرتال های نمایندگی های فرهنگی

مرکز سازماندهی نشر و معارف اسلامی و علوم انسانی

موسسه انتشارات الهدی

بنیاد اندیشه

عید نوروز

مجمع جهانی صلح اسلامی

حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت

حافظ شناسی

فیلم ایرانی

کانال تلویزیون پاکستان

روزنامه های پاکستان
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 212571
Visitorsofday : 162
Visitorsofpage : 469330
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 3.1563

صفحه اصلی|ايران|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت